Rynek pracy w Polsce

Bezpieczeństwo kraju to nie tylko silna armia, ale także silna i stabilna gospodarka. To co dzieje się aktualnie na rynku pracy w Polsce nie napawa optymizmem. Dlaczego? Ponieważ jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec marca 159 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe: 17 tys. pracowników.

Choć bezrobocie spadło o 0,1% w marcu w porównaniu do lutego nie oznacza to dobrych informacji. Dane GUS wskazują pewne niepokojące sygnały. Jakie? W marcu br. o 9,1% mniej nowych ofert pracy pojawiło się na rynku w porównaniu z poprzednim rokiem, natomiast w Urzędach Pracy zarejestrowanych jest obecnie o 24,7% osób mniej niż przed rokiem. 

Wg schematu opracowanego przez Money.pl wiele dużych firm z terenu całej Polski deklaruje zwolnienia, a wiemy, że to nie wszystkie dane. Te deklaracje mogą być sygnałem nadchodzącego spowolnienia rynku pracy. Na tę sytuację będzie miała wpływ kondycja gospodarki w kolejnych miesiącach. Przypomnijmy: od lipca szykują się drastyczne podwyżki cen energii, które dotkną najbardziej przedsiębiorców. Zatem, czy właściciele firm już teraz przygotowują się na ten czarny scenariusz czy może najgorsze dopiero przed nami? 

Na pewno nastrojów na rynku pracy nie poprawia informacja o zamknięciu przez ukraińską spółkę kaliskiego zakładu Calfrost. Wszyscy pracownicy tego zakładu mrożonek stracą pracę do końca czerwca.

Natomiast co może przerażać to fakt, że kolejne polskie, nie boję się tego powiedzieć, strategiczne inwestycje są zamykane! Duży terminal zbożowy w porcie w Szczecinie ma zostać sprzedany i zlikwidowany. Kto przejmie transport? Oczywiście Niemcy, gdyż do Gdyni jest dużo dalej.

Przypomnę swój post na portalu X z dnia 18 maja 2024 r. o odwołaniu przetargu na terminal zbożowy w Gdańsku, gdzie beneficjentem tej decyzji został terminal w Mukran w Niemczech.

Jak widzimy w załączonym materiale Polska nie rozwija się tak jak w poprzednich latach. Zamykane są firmy, zwalniani są pracownicy, zamykane są terminale zbożowe, a inwestycje strategiczne o zasięgu ogólnokrajowym i ogólnoświatowym są uciszane i nie robi się nic w kierunku ich kontynuacji.

Jak długo będzie trwała ta sytuacja? Obecny rząd jest u władzy prawie 8 miesiąc i pozostając przy tej cyfrze, spełnił jedynie 8 konkretów ze 100, z którymi szli na ustach przez całą kampanię parlamentarną. Wszystko wskazuje na to, że z każdym miesiącem będzie coraz gorzej. Nie widać chęci i pola dla inwestycji w Polskę, jest za to stare, sprawdzone przez Platformę wyprzedawanie i likwidowanie polskiego majątku.

Podziel się tym wpisem z innymi:
Facebook
Twitter
LinkedIn